معمولا کودکان علاقه دارند تا روی کاغذ دیواری منازل با خودکار نقاشی کنند. اگر کودکان اتاق مخصوص به خود دارند بهتر است تا کاغذ دیواری که بر روی دیوار اتاق آن ها نصب می شود از جنس قابل شست و شو باشد. از بین بردن جوهر روی کاغذ دیواری چالش مهمی است  که بیشتر خانم های خانه دار با آن سرو کار دارند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد این موضوع مهم صحبت کنیم.

مساله لکه خودکار روی کاغذ دیواری

 هنگام خانه تکانی یکی از چالش هایی که بانوان خانه دار را در گیر می سازد شست و شوی دیوارها و کاغذ دیواری نصب شده روی آن ها می باشد. مخصوصا اگر کودکان خردسال در منزل داشته باشید این مساله اهمیت بیشتری پیدا می کند. چون احتمالا کودکتان دیوارها یا کاغذ دیواری منزلتان را ممکن است با خودکار نقاشی کرده باشد. یکی از نکات مهمی که در این مورد بایستی در نظر گرفت جنس کاغذ دیواری است که انتخاب می کنید. حتما بایستی جنس کاغذ دیواری منزل را از جنسی انتخاب نمایید که به راحتی قابل شست و شو باشد و دردسر پاک کردن جوهر از روی کاغذ دیواری را به حداقل برساند. غیر از آن، رعایت یک سری اصول خانه داری است که پاک کردن خطوط خودکار از کاغذ دیواری را بسیار ساده تر می نماید.

 

نکات کلی تمیز کردن دیوار پوش ها 

حتما بایستی هر لکه ای که بر روی کاغذ دیواری ایجاد می شود را هر چه سریع تر پاک کنید. چون در صورت ماندگاری لکه، تمیز کردن آن مشکل تر می شود.

اگر لکه تازه باشد احتمالا با آب گرم و صابون از بین می رود. ولی در صورت اینکه لکه قدیمی باشد می توانید برای پاک کردن آن از پاک کننده های شیمیایی قویتر استفاده کنید.

برای تمیز کردن لکه خودکار از حوله مرطوب و یا پارچه نرم استفاده کنید. هرگز از سیم ظرفشویی یا پارچه زبر جهت این کار استفاده نکنید.

بایستی پارچه را تا حدی نم دار نمایید که موقع تمیز کردن لکه خودکار، رطوبت به پشت کاغذ دیواری نفوذ نکند. این مورد معمولا زمانی رخ می دهد که پارچه مرطوب را در قسمت اتصال دو رول کاغذ دیواری بکشید. لذا در این قسمت بایستی دقت بیشتری داشته باشید.

اگر کاغذ دیواری با لکه مداد رنگی لکه دار شده برای تمیز کردن آن می توانید پارچه را با یک مایع پاک کنند آغشته نمایید و روی کاغذ دیواری بکشید. راه دیگر از بین بردن لکه استفاده از مسواک و خمیر دندان است.

برای پاک کردن لکه خودکار یا جوهر از گچ خیاطی استفاده کنید. برای این کار لازم است تا ابتدا گچ خیاطی را بر روی لکه بکشید و بعد از آن که لکه خودکار جذب گچ خیاطی شد با کمک یک مسواک لکه را از روی کاغذ دیواری پاک نمایید. اگر با این روش لکه پاک نشد دیگر این روش را ادامه ندهید. چون ادامه این کار سبب می شود تا کاغذ دیواری از بین برود.

روش لکه گیری کاغذ دیواری های قابل شست و شو

دیوار پوش قابل شست و شو یا همان کاغذ دیواری قابل شست و شو که از جنس کاغذهای اکریلیک یا شامل لایه ونیل هستند قابلیت شست و شوی بالا دارند. بنابراین استفاده از این نوع کاغذ دیواری می تواند دغدغه های بانوان خانه دار را تا حد زیادی کم کند.

جهت پاک کردن لکه از روی این نوع کاغذ دیواری لازم است تا یک اسفنج را با آب گرم و صابون آغشته نمایید و روی لکه بمالید. اول باید با یک دستمال خشک گرد و غبار روی کاغذ دیواری را بزدایید. بعد عمل پاک کردن  را روی کاغذ دیواری انجام دهید. سپس روی آن را دستمال خشک بکشید.

تمیز کردن لکه از کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

نکاتی که در بالا متذکر شدیم مربوط به کاغذ دیواری قابل شست و شو بود. برای کاغذ دیواری غیر قابل شست و شو کار به مراتب مشکل تر است. اما برای پاک کردن لکه از روی این نوع کاغذ دیواری نیز لازم است تا حتی الامکان از یک وسیله نرم یا گوش پاک کن جهت پاک کردن لکه استفاده کنید. جهت این کار گوش پاک کن را روی لکه بکشید و سپس بر روی آن یک پارچه خشک بکشید.

الکل برای از بین بردن جوهر خودکار از روی کاغذ دیواری

یکی از آسان ترین راه ها جهت زدودن لکه خودکار استفاده از الکل می باشد. جهت زدودن لکه جوهر از روی کاغذ دیواری لازم است تا یک تکه پنبه را به الکل آغشته نمایید و روی کاغذ دیواری فشار دهید. حتما در نظر داشته باشید که پنبه آغشته به الکل را بر روی کاغذ دیواری نکشید. چون احتمال دارد که جوهر روی کاغذ دیواری به سایر قسمت ها کشانده شود.

اسپری مو، تمیز کننده لکه خودکار

اسپری مو نیز یکی دیگر از موارد موثر در تمیز کردن لکه جوهر خودکار از روی کاغذ دیواری است. اگر در خانه الکل ندارید می توانید از اسپری مو جهت این امر بهره ببرید. بنابراین لازم است تا اسپری مو را روی دیوار بزنید و روی آن دستمال کاغذی خشک بکشید. بدین سان می توانید به راحتی لکه جوهر خودکار را از روی کاغذ دیواری بزدایید.

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی کاغذ دیواری با آب لیموترش

استفاده از لیمو ترش یکی دیگر از راهکارهای پاک کردن جوهر از روی کاغذ دیواری است. جهت این کار لازم است تا چند قطره آب لیموترش را روی یک تکه پنبه بریزید و سپس آن را بر روی کاغذ دیواری بفشارید تا جوهر را کاملا جذب نماید. حواستان باشد که پنبه را بیش از اندازه به لیموترش آغشته نکنید تا آب لیموترش اضافی از آن نچکد و سایر قسمت های کاغذ دیواری را نیز کثیف ننماید.

استفاده از خمیر آب و جوش شیرین برای پاک کردن لکه

در این روش نیاز دارید تا با استفاده از جوش شیرین و آب یک خمیر تهیه نمایید. سپس خمیر را به کمک یک پارچه نرم بر روی لکه خودکار قرار دهید تا لکه را جذب کند. حتما لازم است تا در موقع انجام کار مراقب باشید تا لکه بر روی دیوار پخش نشود.

سخن پایانی اینکه پاک کردن لکه خودکار از روی کاغذ دیواری نیاز به کسب اطلاعات در این زمینه دارد. بنابراین لازم است قبل از هر اقدامی، اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.