برای کتاب‌خوان‌های واقعی هر کتاب صاحب هویت و اهمیت منحصر به فردی است. کتاب‌هایی که برای انتخاب و خرید هر کدام از آن‌ها وقت و هزینه جداگانه‌ای صرف شده است و لازم است در حفظ و نگه‌داری از آنها هم دقت بیشتری به خرج داد. همه ما خوب می‌دانیم که یکی از مشکلاتی که افراد کتاب‌خوان در اسباب کشی‌های خود با آن مواجه هستند مربوط به بسته بندی و انتقال کتاب‌ها به منزل جدید است.

در این مطلب از ایزی پک بلاگ سعی بر آن داریم تا به بررسی فوت و فن‌هایی بپردازیم که در انجام یک بسته بندی اصولی برای کتاب‌های منزل می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرند.

قبل از بسته بندی دسته بندی کنید!

اگر کتابخانه شما در گروه کتابخانه‌های پربار قرار می‌گیرد لازم است در وهله اول تمامی کتاب‌های خود را براساس موضوع دسته بندی کنید. برای مثال کتاب‌های تاریخ را از رمان‌ها جدا کنید و کتاب‌های روانشناسی را از کتب درسی. با این کار کار شما در چیدن مجدد کتاب‌‌ها در منزل جدید و همچنین بسته بندی آن‌ها کار آسان تری را در پیش خواهید داشت و سردرگمی به سراغ شما نخواهد آمد.

فرض کنید شما بعد از طی کردن مسیر سخت اسباب کشی، وقتی قصد چیدن کتاب‌های عزیز خود را در کتابخانه خانه جدید خود دارید تعدادی از کتاب‌های خود را گم کرده باشید یا در چیدمان آن‌ها براساس تفکیک موضوعی به مشکل بربخوردید. قطعا در چنین حالتی خستگی اسباب کشی منزل در تن شما خواهد ماند.

نکته بعدی در رابطه با تفکیک کتاب‌ها به دست بندی کتاب‌هایی مربوط می‌شود که دلایل مختلف قصد نداریم آن‌ها را به منزل جدید انتقال دهید. بهتر است کتاب‌هایی که دوره استفاده از آن‌ها برای شما به اتمام رسیده و حالا در کتابخانه شما مشغول خاک خوردن هستند را یا به افرادی ببخشید که از آن‌ها استفاده می‌کنند یا آن کتاب‌ها را به فروش بگذارید.

 آموزش بسته بندی صحیح کتاب برای اسباب کشی

از کارتن مخصوص استفاده کنید!

کتاب در گروه وسایل سنگین قرار می‌گیرد مخصوصا اگر تعداد آن بالا برود. کارتن اسباب کشی مناسب در گروه لوازمی قرار می‌گیرد که در اسباب کشی‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کنند. از آنجایی که وزن کتاب‌ها در حالتی که یک جا جمع می‌شوند ممکن است بسیار زیاد شود، بهتر در تهیه کارتن اسباب کشی دقت بیشتری به خرج دهید و به سراغ کارتن‌هایی بروید که از سلامت و مقاومت آن‌ها اطمینان کافی دارید. اگر کارتنی که قصد چیدن کتاب‌ها در آن را دارید پاره است یا از مقاومت خوبی برخوردار نیست، قید آن را بزنید و در انتخاب مجدد آن دقت بیشتری به خرج دهید.

 آموزش بسته بندی صحیح کتاب برای اسباب کشی

 

روش‌های چیدن کتاب در کارتن اسباب کشی

کتاب‌های نفیس

در رابطه با چیدن کتاب‌ها درون کارتن اسباب کشی، بنا به نوع و جنس کتاب می‌تواند شرایط متفاوت باشند. شاید کتاب‌هایی که قصد بسته بندی آن‌ها را دارید در گروه کتاب‌های نفیس قرار بگیرند، در چنین حالتی بهتر است از نایلون حباب دار و چسب پهن برای بسته بندی آن‌ها استفاده کنید. به این دلیل که جلد نفیس این کتاب‌ها ممکن است بر اثر ساییده شده و قرار گرفتن تحت فشار کتاب کتاب‌های دیگر دچار آسیب شوند.

بسته بندی کتاب‌های معمولی

در بسته بندی کتاب‎‌های معمولی، دو انتخاب در برابر شما قرار دارد. انتخاب اول اینکه کتاب‌ها را از روی عطف درون کارتن بچینید که با این روش هرچند این امکان برای شما فراهم می‌شود که کتاب‌های بیشتری را در درون کارتن قرار دهید اما ممکن است این روش چیدمان باعث آسیب دیدن یا پاره شدن عطف کتاب شود.

راه دوم برای چیدن کتاب‌ها در درون کارتن اسباب کشی، قرار دادن آن‌ها از روی جلد روی یکدیگر است. با این روش کتاب‌های شما در صورتی که از کارتن اسباب کشی مناسبی انتخاب کرده باشند در ایمنی بیشتر قرار می‌گیرند و احتمال آسیب دیدگی آن‌ها پایین می‌آید.

 آموزش بسته بندی صحیح کتاب برای اسباب کشی

کارتن کتاب را سنگین نکنید

از آن‌جایی که وقتی کتاب‌ها یک جا جمع می‌شوند وزن بسیار بالایی پیدا می‌کنند. بهتر است در چیدن کتاب‌ها در درون کارتن اسباب کشی این نکته را در ذهن داشته باشید که نباید وزن کارتن از حال استاندارد خارج شود. در صورت سنگین شدن بیش از حد کارتن ممکن است هم برای فرد یا افرادی که این کارتون‌ها را جا به جا می‌کنند مشکل به وجود بی‌آید و هم احتمال پارگی کف کارتن.

بهتر است از کارتن‌هایی با ابعاد متوسط برای بسته کتاب‌ها استفاده کنید و کارتن‌های بزرگ‌تر را برای بسته بندی اثاثیه سبک‌تر اما پر حجم تر به‌کار‌بگیرید.

با یک چسب کشی حرفه‌‌ای خیال خودتان را راحت کنید

بهتر است بعد از قرار دادن کتاب‌ها در کارتن اسباب کشی ، به هر نحوی که باب سلیقه شما بود است؛ با استفاده از یک چسب پهن مناسب، کفی و اطراف کارتن را چسب کشی کنید تا احتمال پارگی کارتن در پروسه حمل و نقل به حداقل برسد.

 آموزش بسته بندی صحیح کتاب برای اسباب کشی

نحوه چیدن کارتن‌ها در ماشین حمل بار

چون کتاب‌ها در دسته اثاثیه شکستنی قرار نمی‌گیرند و از قابلیت تحمل وزن بیشتری برخوردار هستند بهتر است کارتن‌های کتاب را در انتهای فضای ماشین حمل بار بچینید و کارتن‌هایی با مقاومت کم تر را روی بروی آن‌ها قرار دهید. یادتان باشد که به هیچ عنوان کارتن حامل کتاب را بر روی شکستنی‌ها قرار ندهید و بگذارید کارتن‌ها کتاب وزن وسایل ضعیف‌تر را بر روی خود تحمل کنند.

 

راه کار دیگر در چیدن کارتن‌های کتاب در ماشین حمل بار به این صورت است که با قرار دادن این کارتن‌ها در اطراف کارتن‌های حساس‌تر برای آن‌ها یک کمربند امن بسازید تا به فرض مثال در دست انداز‌ها یا پیچ‌‌های تند کارتن‌های کتاب در حکم یک محافظ مطمئن از اثاثیه حساس‌تر قرار بگیرند.

کلام آخر

بر خلاف تصویر بسیاری از افراد بسته بندی کتاب جزو ساده ترین مراحل اسباب کشی می‌باشد از اهمیت چندانی برخوردار نیست. در صورتی که انجام اصولی آن مستلزم دقت و حوصله زیادی بود و می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد.در این مطلب سعی بر آن داشتیم تا با یادآوری نکاتی مهم و ضروری که برای بسته بندی کتاب به کار تمامی افراد درگیر اسباب کشی می‌آید، نقش موثری در ارتقا کیفیت اسباب کشی شما داشته باشیم.

امیدواریم در حین فرآیند اسباب کشی هوای کتاب‌های خود را بیشتر داشته باشید و بعد از اتمام آن وقت خود را صرف خواندن این یارهای مهربان کنید.

خدمات مرتبط:

بسته بندی یخچال

بسته بندی مبل

بسته بندی مبلمان راحتی

بسته بندی تلویزیون

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!