کافیست برگه‌های تاریخ بشر را مقابل خود قرار دهید و با کمی تورق متوجه آن شوید که در اکثر مواقع  امکان اسکان دائمی در یک منطقه برای انسان‌ها فراهم نبوده آن‌ها در طی زمان‌های مختلف مشغول جابه‌جایی از مکانی به مکان دیگر بوده‌اند. گاهی آب و هوا و بلایای طبیعی ، گاهی حمله بیگانگان و گاهی رشد و تنزل مالی همه عواملی بودند که در طی سالیان دراز انسان‌ها را مجبور به نقل مکان به محیطی تازه کرده‌اند.

اما انسان از اولین لحظه پا گذاشتن به عرصه وجود، همواره در تکاپو بوده تا با خلق راه حل‌های جدید، از سد مشکلاتی که بر سر راهش قد علم کرده‌اند، با سرافرازی بگذرد و به سمت تجربه حیاتی آسان‌تر گام بردارد.

بیایید کمی بیشتر روی یکی از نمونه‌های خلق راه حل برای تسهیل یکی از اتفاقات ثابت در زندگی ما یعنی اسباب کشی دقیق شویم و پا‌به‌پای هم در مسیر تحول فرآیند اسباب کشی در کشور عزیزمان ایران گام برداریم.

روزهای سختی که گذشتند!

شاید باور این حقیقت که زمانی مردم ما برای نقل مکان از خانه‌ای به خانه دیگر تمامی وسایل خود را بر پشت چهارپایان قرار می‌دادند و با تحمل سختی‌های گوناگون به دل راهای صعب العبور می‌زدند، کاری بس دشوار به نظر بی‌آید. اما واقعیت امر این است که تاریخ اسباب کشی از دیرباز با  دشواری‌هایی آمیخته بوده که پذیرفتن آن‌ها برای نسل جدید غیر ممکن باشد.روزهایی که هنوز وسیله‌های نقلیه ماشینی آنطور که باید و شاید بین مردم جا نیفتاده بود. روزهایی که هیچ خبری از شرکت‌های اسباب کشی برای کمک رسانی و ارائه خدمات اسباب کشی نبود و همه کارها با هزاران دردسر توسط مردم انجام می‌شد.

وقتی برون سپاری و امور خدماتی معنا پیدا کرد!

آن روزها با تمام سختی‌هایش گذشت و مردم ما با تمام کم و کسری‌های آن سوختند و ساختند. تا اینکه رفته‌رفته زندگی مردم در تمامی ابعاد رنگ و بوی تازه تری گرفت. بار انجام بسیاری از کارها از شانه افراد برداشته شد و مفهومی بین مردم رواج پیدا کرد به نام برون سپاری. با پیدایش این مفهوم دیگر لازم نبود صفر تا صد برخی از کارها توسط خود مردم انجام شود. عده‌ای کاربلد که که هرکدام از آن‌ها در زمینه‌های منحصر به فردی تخصص داشتند، توسط مردم انتخاب می‌شدند و کار‌ها را در دست می‌گرفتند.

خدمات اسباب کشی منزل
خدمات اسباب کشی منزل

اسباب کشی و برون سپاری

همان طور که گفته شد از دیرباز اسباب کشی یک چالش در زندگی‌های شهری محسوب می‌شد. چالشی که ابعاد مختلف زندگی افراد را به خود درگیر می‌کرد و وقت زیادی از آن‌ها می‌گرفت. تا اینکه پدیده برون سپاری و امور خدماتی به سراغ مسئله اسباب کشی هم آمد و شرکت‌هایی تحت عنوان باربری یاری رسان مردم در اسباب کشی‌هایشان شدند.

 کار این شرکت‌ها به شکلی بود که در قالب یک شرکت باربری که ماشین‌های سنگین حمل بار را در اختیار داشت سری به خانه افرادی که قصد اسباب کشی داشتند می‌زد و با در اختیار گذاشتن نیروهای حمل بار به آن‌ها اثاثیه‌ای که خوده صاحبان خانه آن‌ها را بسته بندی کرده بودند در ماشین‌های حمل بار می‌چید و به منزل جدید انتقال می‌داد.

اما از آنجایی که هر اتفاق جدید که انقلابی تازه در یک صنعت راه می‌اندازد، تا دستیابی به یک ثبات ایده‌آل چالش‌های زیادی را تحمل می‌کند. فرآیند اسباب کشی با کمک شرکت‌های باربری هم ماجراهای خودش را داشت.

چالش‌هایی که تا سالیان سال تمامی نداشت!

از آسیب دیدن وسایلی که توسط افراد غیر متخصص و مردم عامه به شکلی غیر استاندارد بسته بندی می‌شدند و در طی پروسه اسباب کشی با آسیب دیدن‌های متعدد ضرر و زیان‌های مختلفی را برای صاحبانشان به بار می‌آوردند. تا بحث برآورد هزینه ارائه خدمات که بدون پیروی از هیچ اصول و قانونی بصورت دل بخواهی  برآورد می‌شد و میان صاحبان خانه و شرکت‌های باربری بحث و جدل‌های متعددی به بار می‌آورد.

انگار قرار نبود این چالش‌های اسباب کشی از زندگی اهالی زندگی شهری رخت بربندد. تا جایی که اسباب کشی رفته رفته به اتفاقی بدل شد که همه افراد از انجام آن گریزان بودند. زمانی که خانواده‌ها خبردار می‌شدند که مجبور به اسباب کشی هستند، غم عالم و دنیا در دلشان خانه می‌کرد. بحث هزینه‌ها در یک طرف بود، از سوی دیگر احتمال آسیب دیدن اثاثیه توسط نیروهای حمل بار و حتی خود صاحبان خانه. حتی پیدا کردن وسایل مربوط به اثاث کشی مثل کارتن اسباب کشی که به این راحتی ها در دسترس نبود و اثاثیه مردم که بخشی از سرمایه آن‌ها بود در کارتن‌های غیر استانداری که هیچ اطمینانی به آن‌ها نبود چیده می‌شد. کار به جایی رسیده بود که هرچند دیگر خبری از مسیر‌های صعب و العبور و چهارپایان خسته از راه نبود، اما سختی اسباب کشی همچنان در سرجای خود استوار بود.

وقتی سر و کله اسباب کشی نوین پیدا شد!

تا این جامعه خود خود را نیازمندی یک تغییر اساسی دید. چالش‌ها و دردسر‌های اسباب کشی در طی سالیان دراز به خوبی شناسایی شده بودند و وقت آن رسید که بود که تغییرات آغاز شود. ایزی پک در دسته اولین شرکت‌هایی بود که با چشمانی باز این درد مشترک مردم ایران را به خوبی رشد کرد. طرحی تازه برای کاهش دردسر‌های اسباب کشی پیاده کرد.

این طرح تلاش بود تا انقلابی در شیوه سنتی اسباب کشی رقم بزند. انقلابی شاید تا مدت‌ها باورش برای خیلی‌ها سخت چرا که این روش زحمت اسباب کشی را به لذت تبدیل میکرد. اما چگونه؟

از زحمت تا لذت

شرکت اسباب کشی ایزی پک با ارائه خدمات کامل اسباب کشی پروسه طاقت فرسای این کار تنها در چند ساعت خلاصه کرد. با ایزی پک دیگر خبری از جست‌وجوی چند روزه برای کارتن اسباب کشی، چسب پهن و سایر مایحتاج اسباب کشی نبود.

دیگر قرار نبود از چند روز قبل افراد درگیر اسبابا شکی همه برنامه‌های ضروری خود را کنار بگذارند و به اتفاق دوستان و آشنایان خود مشغول بسته بندی وسایل منزل شوند. به این دلیلی که نیرروهای متخصص ایزی پک در تاریخ مشخص شده به منزل افراد درگیر اسباب کشی می‌آمدند و ریز و درشت وسایل را به اصولی ترین شکل بسته بندی می‌کردند.

حتی با ایزی پک دیگر لازم نبود صاحبان خانه ساعت‌ها با تن خسته از کار با شرکت‌های باربری بر سر قیمت‌های بی سر و ته چانه بزنند.

اینجا بود که فرهنگ اسباب کشی بالاخره رنگ و بویی تازه به خود گرفت و ایزی پک به راهی نو برای اسباب کشی بدل گشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!