تا به حال به محیط یک کتابخانه دقت کرده‌اید؟ انگار همه وسایل با نظم و ترتیب کنار هم چیده‌ شده و سکوت حرف اول را در آن می‌زند تا شما بتوانید در فصل امتحانات با آرامش کامل یک مطالعه مفید و با دقت را تجربه کنید. حالا بیایید محیط خانه‌ای را در ذهن بسازیم که ساکنین آن درگیر اسباب‌کشی هستند. دیگر نه خبری از نظم و ترتیب وسایل است و نه خبری از سکوت و آرامش یک کتابخانه. از یک طرف صدای بسته بندی کردن اثاثیه به گوش می‌رسد و از سمت دیگر صدای کوبیدن چکش برای نصب تابلوها. حالا سوال اصلی اینجاست که چه باید‌ها و نبایدهایی برای اسباب‌کشی در  در فصل امتحانات وجود دارد که دانشجویان و دانش‌آموزان کمترین آسیب تحصیلی را ببینند؟ 

 

باید چند هفته قبل از شروع امتحانات برنامه‌ریزی کنید

نام اسباب‌کشی و امتحان هر دو با برنامه‌ریزی گره خورده. پس نمی‌شود بدون چیدن برنامه اصولی، انتظار یک اسباب‌کشی بی‌دردسر و موفقیت در امتحانات را داشت. بهترین کار برای رسیدن به یک برنامه‌ریزی اصولی تخمین زمان مورد نیاز برای انجام هر کار و مدیریت آن‌ است. بنابراین در اولین گلم، بهتر است از چند هفته قبل از اسباب‌کشی و شروع امتحانات، تمام کارهایی که برای پیش بردن مراحل این دو فرآیند پشت سر بگذارید را به همراه زمان مورد نیاز برای انجام آن‌ها را آن روی کاغذ بیاورید و متناسب با آن کارها را شروع کنید.

 

نباید شب امتحانی باشید

فرق نمی‌کند دانش‌آموز باشیم یا دانشجو؛ عادت موکول کردن مطالعه همه سرفصل‌های درسی به شب امتحان عادتی است که می‌تواند در همه مقاطع تحصیلی با ما همراه باشد و بدون تعارف، اوضاع درسی ما را تحت تاثیر قرار دهد. اما یادتان باشد عادت شب امتحانی بودن به‌طور کامل با اسباب‌کشی سر ناسازگاری دارد. چرا که شما در روزهای جابه‌جایی  آنقدر درگیر کارهای مختلفی مثل بسته‌بندی اثاثیه منزل، سروکله زدن با کارتن اسباب‌کشی و خیلی از کارهای دیگر خواهید شد که دیگر فرصتی برای مطالعه در اختیار شما نخواهد ماند و باید قید همان یک شب مطالعه قبل از امتحان را هم بزنید تا در روز امتحان، چیزی جز صدای هیاهوی اسباب‌کشی در سر شما نباشد.

 

باید حال ذهن و جسمتان را خوب نگه دارید

یادتان باشد برای انجام هر کاری مخصوصا کارهای پرفشار مثل اسباب‌کشی و مطالعه قبل از امتحان، لازم است با دقت بیشتری هوای ذهن و جسم خود را داشته باشید. از داشتن خواب و استراحت کافی گرفته تا استفاده از مواد مغذی و در کنار همه این‌ها تلاش برای حفظ آرامش و جلوگیری از افتادن در دام اضطراب‌های مرسوم، همه مواردی هستند که در روزهای اسباب‌کشی و شب‌های امتحان می‎‌توانند بازدهی شما را برای مدیریت این دو پروسه بالا نگه دارند تا بتوانید با کیفیت مناسبی هر دو آن‌ها را پشت سر بگذارید.  

غذای خوب در اسباب‌کشی

باید تقسیم کار کنید

همانطور که خوب می‌دانید اسباب‌کشی کاری نیست که انجام آن به‌صورت انفرادی کار راحتی باشد مخصوصا آن که در کنار آن پای درگیری‌های مطالعه برای امتحان هم در میان باشد. با چنین شرایطی بهتر است به سراغ تقسیم کار بروید. مثلا می‌توانید از دوستان یا اقوام خود بخواهید که در حین اسباب‌کشی و بسته بندی در کنار شما باشند تا با کم تر شدن فشار اسباب‌کشی زمان بیشتری برای مطالعه در اختیار داشته باشید. یا اگر فرزندتان دانش‌آموز است و اسباب‌کشی خانه با فصل امتحانات او هم‌زمان شده بهتر است تا جایی که امکان دارد او را درگیر مراحل سنگین اسباب‌کشی نکنید و بگذارید با تمرکز بیشتری مطالعات خود را پیگیری کند.

تقسیم کار برای اسباب کشی

نباید بسته‌بندی را از محل مطالعه شروع کنید

همانطور که می‌دانید محیطی که شما در آن مشغول به مطالعه هستید می‌بایست حالتی را داشته باشد که شما در آن حس آسایش و آرامش کافی را دریافت کنید تا بتوانید با کیفیت  مطلوب‎‌تری به مطالعه بپردازید. بنابراین با در نظر گرفتن این شرایط بهتر است بسته‌بندی وسایل محلی مثل اتاق‌خواب که ممکن است مطالعه شما در آن بگذرد را در مراحل انتهایی انجام دهید تا نظم ذهنی شما برای مطالعه دروس دچار اخلال نشود. شما می‌توانید بسته‌بندی اثاثیه منزل را از نقاطی شروع کنید که ارتباط کمتری با محیط مطالعه شما دارند تا در در مراحل انتهایی بسته‌بندی به نقاطی مثل اتاق خواب بپردازید. با این کار در حین اسباب‌کشی زمان و محیط مناسبی برای مطالعه در اختیار شما باقی خواهد ماند.

 

نباید خلاصه نویسی را نادیده بگیرید

برای انجام یک خلاصه‌نویسی کاربردی باید از چندین روز قبل از امتحان و اسباب‌کشی دست‌به‌کار شوید. در روزهایی که هنوز به شکل جدی درگیر اسباب‌کشی نشدید و زمان کافی برای یادداشت برداری از مباحث درسی در اختیار شما است. به کمک خلاصه نویسی این اتفاق برای شما فراهم می‌شود که در بحبوحه اسباب‌کشی با حجم زیادی از کارهای اسباب‌کشی و مباحث درسی مطالعه نشده مواجه نشوید و فشرده و مفید هم به مطالعه بپردازید و هم به امور اسباب‌کشی رسیدگی کنید.

درس خواندن در اسباب کشی

باید یک شرکت اسبا‌ب‌کشی حرفه‌ای پیدا کنید

پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز اسباب‌کشی و امتحانات اتفاقی است که می‌تواند نقش موثری در احساس رضایت شما از زندگی‌تان داشته باشد. همکاری با یک شرکت اسباب‌کشی حرفه‎‌ای می‌تواند ایجاد این حس رضایت نقش بسیار موثری داشته باشد. شرکتی که بواسطه تسلط و تجربه‌ای بالایی که در مراحل مختلف اسباب‌کشی دارد، میزان درگیری شما با این پروسه پرزحمت را به حداقل برساند تا شما یا فرزندان محصل‌تان بتوانند با آسایش و آرامش کافی به پیگیری برنامه‌های درسی خود برسید

 

کلام آخر

 

در این مطلب از ایزی‌پک به سراغ هم‌زمانی دو فرآیند جدی و پرزحمت زندگی روزمره یعنی اسباب‌کشی و امتحانات رفتیم که در این مقطع از سال شاید ذهن بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان یا خانواده‌های آن‌ها را درگیر کند و باعث شود تا نتوانند هیچ‌ کدام از این دو مرحله را به خوبی پشت سر بگذارند. امیدواریم راه‌حل‌های ارائه شده در این مطلب بتواند نقش موثری برای شما ایفا کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!