خیلی از افرادی که تجربه کمتری در انجام اسباب کشی دارند فکر می‌کنند که سخت ترین بخش اسباب کشی محدود به بسته بندی و حمل و نقل اثاثیه منزل است و چیدمان وسایل خانه بعد از اثاث کشی آنچنان دردسری ندارد. اما بعد از اینکه با جسم و روحی خسته وارد خانه جدید می‌شوند و کوهی از اثاثیه‌ای که هنوز هیچ کدام از آن‌ها از کارتن اسباب کشی خارج نشده‌اند را می‌بینند احساس می‌‌کنند که انگار تازه اثاث کشی آن‌ها شروع شده

در این مطلب از ایزی پک سعی بر آن داریم تا به برسی روش‌هایی که بعد از انتقال اثاثیه به منزل و در هنگام چیدمان آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند بپردازیم. بنابراین اگر شما هم در مرحله انتهای اثاث کشی خود یعنی مرحله چیدمان دکوراسیون دچار مشکل هستید، این مطلب می‌تواند به کار شما بیاید.

از اول جعبه‌ها را در سر جای خود قرار دهید

بهترین کار در هنگام وارد کردن کارتن‌های اسباب کشی به درون منزل جدید این است که از کارتن‌های مربوط به هر قسمت خانه را در جای مخصوص خودش قرار دهید. این کار مستلزم آن است که در بدو ورود کارتن‌ها به خانه آن‌ها را محل مخصوص خودش قرار دهید تا در هنگام باز کردن آن‌ها بخشی از زمان شما صرف پیدا کردن کارتن‌های مختلف نشود.

جای وسایل بزرگ را مشخص کنید

قبل از چیدن وسایل خرده‌ریز‌ها و وسایل کوچک بهتر است جای مشخصی برای وسایل بزرگ مثل مبلمان، میز ناهار خوری، تخت خواب و سایر اثاثیه‌ای از این دست بگردید. این کار باعث می‌شود تا برنامه چیدمان شما زودتر مشخص شود و در مراحل بعدی سردرگمی کم تری داشته باشید.برای چیدن وسایل بزرگ می‌بایست به مولفه‌های مختلفی توجه کنید. از بررسی نور خانه و جای پنجره‌ها برای مشخص کردن جای دقیق تلویزیون تا توجه به رنگ دیوار و کاغذ دیواری‌ها برای چیدمان مبلمان.

دکوراسیون منزل بعد از اسباب کشی

چیدمان اثاثیه را از کجا شروع کنیم؟

در میان تعداد زیادی از کارتن‌های مختلف که در جای‌جای منزل شما قرار گرفته‌اند طبیعی است ندانید کدام یک را زودتر باز کنید و  کدام یک را دیرتر. در این لحظه بهترین کار شناسایی اولویت‌ها است . به عنوان مثال اگر فرزند کوچکی در خانه دارید بهتر است برای بازگردان آرامش به کودک و استراحت راحت تر او، کار را  از اتاق کودکتان شروع کنید.یا اگر اولویت شما طبخ غذا یا تهیه چای است و نگران این هستید که مواد غذایی فاسد شوند بهتر است در ابتدای کار به سراغ چیدمان آشپزخانه بروید.

حتی کارتن حامل وسایل شوینده نیز از جمله کارتن‌هایی است که بازکردن آن می تواند در اولویت قرار بگیرد به این دلیل که بدون شک شما برای نظافت بخش‌های مختلف خانه به آن نیاز پیدا خواهید کرد.بعد از مواد خوراکی و شوینده‌ها پیشنهاد می‌شود که به سراغ ظروف روزمره یا به اصطلاح ظروف دم دستی بروید تا در هنگام مصرف خوراکی‌های مختلف دچار مشکل نشوید.در مراحل بعدی نیز می‌توانید هر کابینت را برای دسته خاصی از وسایل انتخاب کنید مثلا یک کابینت نزدیک گاز را برای قرار دادن ادویه‌ها و حبوبات و … مشخص کنید و در کابینت‌های نزدیک سینک ظرفشویی بهتر است ظروفی مثل لیوان و بشقاب‌های کاربردی را بچینید.

وسایل برقی و سایز بزرگ آشپزخانه مثل مایکروویو یا ماشین لباسشویی نیز می‌بایست سریع تر در جای مناسب خود قرار بگیرند تا هرچه زودتر فضای بیشتری برای رفت و آمد و چیدن خورده ریز‌های آشپزخانه در اختیار شما باشند.

نکته: اگر آشپزخانه شما ایوان دار است سعی کنید از فضای ایوان بیشترین استفاده را بکنید. از شیشه‌های مختلف ترشی گرفته تا سبد‌های مخصوص برخی صیفی جات همه وسایلی هستند که در ایوان آشپزخانه می‌تواند  قرار بگیرند

نکته: اگر ایوان شما مسقف است می‌توانید وسایل مختلفی را مثل برخی قابلمه و ظروف بزرگ یا سبد‌های پلاستیکی که جایی در کابینت‌ها برای آن‌ها پیدا نمی‌کنید را درون آن قرار دهید.

چیدمان اتاق خواب‌ها

از آنجایی که اتاق خواب از بخش‌های تقریبا شخصی هر خانه به حساب میاید بهتر است، هرکس چیدمان اتاق مخصوص خود را بر عهده بگیرد متناسب با علایق و خود چیدمان آن را آغاز کند.بنابراین بعد از اینکه مشخص شد کدام اتاق در اختیار چه کسی قرار می‌گیرد وسایل مربوط به هر اتاق را به جای مشخص انتقال دهید. در اتاق‌ها نیز بهتر است در وهله اول به سراغ وسایل بزرگتری مثل تخت خواب، میز تحریر، و حتی گل و گلدان‌های درون اتاق بروید. بعد از این وسایل بهتر چیدن لباس‌های درون کمد دیواری‌ها را شروع کنید به ترتیب استفاده از لباس‌ها (زمستانه، تابستانه) آن‌ها را درون کمد بچینید.

دکوراسیون منزل بعد از اسباب کشی

چیدمان حال و پذیرایی

بعد از اینکه جای وسایل بزرگی مثل مبل و میز ناهار خوری را مشخص شد و فرشی که باید در وسط اتاق پهن کنید را پهن کردید، می‌توانید به سراغ وسایل کوچک تر بروید . یادتان باشد که الویت شما در کنار زیبایی ظاهری چیدمان می‌بایست سهولت رفت و آمد و استفاده درست از فضای حال و پذیرایی باشد.اگر بوفه دارید و نقطه‌ای از اتاق پذیرای برای قرار گرفتن آن در نظر گرفته‌اید، بهتر است بعد از چیدمان وسایل نام برده شده دست‌به‌کار چیدن ظروف درون بوفه شوید و آن‌ها را از کارتن بسته بندی اسباب کشی خارج کنید.

فعلا به سراغ تزیین خانه نروید

بهتر از قبل از تکمیل چیدمان اولیه برای تزیین خانه اقدامی نکنید و آن را به زمانی موکول کنید که دور و برتان خلوت تر شده باشد تا در زمان بهتر با خیال راحت تر و فکر گشاده تری این کار را انجام دهید.

کلام آخر

در این مطلب از ایزی پک سعی بر آن داشتیم که به سراغ مرحله‌ای از اثاث کشی یعنی چیدمان اثاثیه برویم که معمولا توجه کمتری به آن می‌شود اما وقتی نوبت آن می‌رسد تازه می‌فهیم چیدمان اثاثیه، نسبت به بسته بندی لوازم منزل و حمل و نقل اثاثیه از فوت و فن‌های کمی هم برخوردار. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید این مرحله از اثاث کشی را نیز به خوبی و به سرعت پشت سر بگذارید و با خیالی آسوده زندگی خود را در منزل جدید از  سر بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!