فرق نمی‌کند از میدان هفت تیر وارد این خیابان شوید یا بعد از گذر از هیاهوی میدان ولیعصر به این خیابان برسید، کریمخان همیشه حرفی برای گفتن دارد. خیابانی زنده و پر روح که پشتوانه پر و پیمانش ناخواسته این حس را بر دل می‌اندازد که این یک خیابان معمولی نیست.

خیابان کریمخان را می‌توان به دو بخش کاملا مجزا تقسیم کرد. نیمه‌ای که از سمت هفت تیر شروع می‌شود را می‌توان بهشت کتابخوان‌ها نامید و نیمه دیگرش را بهترین مکان برای خرید قبل از ازدواج نوعروسان و تازه داماد‌ها به شمار آورد. در ادامه بیشتر به بررسی ابعاد و زیر لایه‌های این خیابان خواهیم پرداخت و با هم بدنبال پاسخ این سوال خواهیم بود که آیا خیابان کریمخان زند جای مناسبی برای سکونت و اسباب کشی به آن است یا نه؟

روزهایی که کریمخان، کریمخان شد!

از حوالی دهه چهل خیان کریمخان به دلیل موقعیت و دسترسی‌هایی که از چهار جهت جغرافیایی در اختیار داشت، تبدیل به یکی از اصلی ترین خیابان‌های تهران شد. روزهایی تهران به عنوان پایتخت لباسی نو به تن می‌کرد و ساخت و ساز‌های پی‌در‌‌پی شهر را توسعه می‌داد. در دهه پنجاه اما یک اتفاق تازه در این خیابان رخ داد. در 9 اردیبهشت سال 1352 تعداد 5 هزار نفر از ارامنه تهران برای تاسیس کلیسایی به اسم سرکیس مقدس در خیابان کریمخان جمع شدند و از آن روز کلیسای سرکیس مقدس تبدیل به یکی از نمادهای این خیابان شد و تا همین امروز هم این کلیسا میعادگاه بسیاری مسیحیان ساکن تهران است.

کریمخان و خانه‌هایش

تا اینجا از قدمت خیابان کریمخان گفتیم و از امکان مطرحی که در این خیابان وجود دارند اما بیایید بیشتر به دل این خیابان برویم و به بررسی خانه‌های آن بپردازیم. خیابان کریمخان هم مثل بسیاری از خیابان‌های مرکز شهر خانه‌هایی با بافت قدیمی زیادی را در دل خود جای داده. کافیست یکبار در کوچه پس کوچه‌های کریمخان قدم بزنیم تا با خانه‌هایی مواجه شویم که انگار در طول گذر تاریخ از جایشان تکان نخورده‌اند و همچنان زندگی در پشت دیوار‌هایشان جریان دارد.

از طرف دیگر کم نیستند خانه‌های کلنگی و کهنه‌ایی که جای خود را به آپارتمان‌های چند واحدی داده‌‌اند و فضای جدیدی در این خیابان خلق کرده‌اند.

محله کریمخان زند

بنابراین در رابطه با بافت مسکونی خیابان کریمخان باید گفت که با وجود خانه‌های نوساز در این محله نباید انتظار ساختمان‌های مدرن و امروزی زیادی از آن داشت.

چرا که در مجموع به دلیل وجود چالش‌های مختلف و کم رونقی پروژه‌های ساخت و ساز که از قدیم در بخش‌های مرکزی شهر تهران حاکم بوده، نمودار ساخت آپارتمان‌های مسکونی در این ناحیه شیب کندی دارد.

بنابراین اگر قصد اثاث کشی به یکی از خانه‌های خیابان کریمخان را دارید، قبل از انتخاب و هنگام بسته بندی لوازم منزل به مواردی مثل، نبودن آسانسور در بعضی از خانه‌ها، خیابان‌های نه چندان پهن و بافت قالبا قدیمی‌ آپارتمان‌ها توجه کنید و  تا در هنگام اسباب کشی به مشکل برنخورید

اجاره و خرید خانه در خیابان کریمخان

اختلاف قیمت خانه‌ها در قسمت‌های شمالی و جنوبی خیابان کریمخان چه برای فروش و چه برای اجاره بسیار چشمگیر است و به شکلی که خانه‌های موجود در قسمت‌های شمالی این خیابان که در حد فاصل میدان هفت‌ تیر، خردمند، خیابان‌های ایرانشهر و ماهشهر تا خیابان‌های ایرانشهر و ماهشهر قرار گرفته‌اند از قیمت بالاتری برای خرید و اجاره برخورداند.

با تمام این شرایط دسترسی مناسب خانه‌های این خیابان به مراکز مختلف آموزشی، رفاهی و در مجموع حس حال پرقدرت و منحصر به فرد این خیابان که همیشه زبان زد خاص و عام بود باعث شده تا این خیابان مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار بگیرد و بازار خرید و فروش ملک در این خیابان همواره پر رونق باشد

در خیابان کریمخان مراقب ریه‌های خود باشد!

بدلیل قرار گرفتن این خیابان در بخش‌های مرکزی شهر تهران و رفت و آمد ممتد وسایل نقلیه، نمی‌توان از خیابان کریمخان انتظار هوایی مطلوب و بی‌آلاینده داشت. بنابراین اگر سالمند هستید یا با اختلالات مختلف ریوی دست و پنجه نرم می‌کنید خیابان کریمخان مقصد مناسبی برای اسباب کشی شما نیست.

اسباب کشی به خیابان کریمخان

همانطور که گفته شد خیابان کریمخان با تمام حس و حال‌های منحصر به فردی که در خود جای داده همواره ساکنین خود را با چالش‌های مختلفی روبرو می‌کند این چالش‌ها شامل:

محله کریمخان زند

بودن در محدوده اصلی طرح ترافیک

خیابان کریمخان زند نیز مثل باقی نواحی واقع در مرکز شهر به دلیل بودن در محدوده اصلی طرح ترافیک، رفت و آمد با وسایل نقلیه شخصی را کمی سخت می‌کند. از طرفی دسترسی بسیار بالای این منطقه به تمامی وسایل نقلیه عمومی می‌تواند جبران خوبی برای این اتفاق باشد. با این شرایط قبل از بسته بندی اثاثیه منزل و راهی شدن به خیابان کریمخان، اگر زیاد اهل استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیستید و با وسیله نقلیه شخصی جابه‌جا می‌شوید این شرایط را فراموش نکنید.

قدیمی بودن خانه برخی خانه و معضلاتش

همه ما از مشکلاتی که خانه‌های کلنگی با خود همراه دارند باخبریم. از نبودن آسانسور و پارکینگ گرفته تا خرابی برخی بخش‌های ساختمان مثل لوله کشی‌ها. مشکلاتی اگر در قبال آن‌ها بی‌توجهی صورت بگیرد به راحتی می‌توانند تجربه‌های منفی مختلفی را برای ساکنین یک خانه رقم بزنند، بنابراین اگر قصد اسباب کشی به یک خانه بدون آسانسور و قدیمی در خیابان کریمخان داشتید، در هنگام بسته بندی اثاثیه منزل این نکته را در نظر بگیرد طی کردن پله‌ها آن هم با کارتن اسباب کشی در دست کار آسانی نیست.

کلام آخر

در این مطلب از ایزی پک سعی بر آن داشتیم تا به بررسی یکی از پررفت و آمدترین خیابان‌های تهران یعنی کریمخان زند بپردازیم و با رویکردی تا باهم بدنبال پاسخ این سوال بگردیم که آیا واقعا کریمخان مقصد مناسبی برای اسباب کشی و سکونت بلند مدت است یا نه.

امیدواریم این مطلب نقش موثری در آگاه سازی شما در رابطه با این خیابان پرریشه داشته باشد و بتواند رنگ بویی تازه به دیدگاه شما در رابطه با سکونت در خیابان کریمخان بدهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!