به جرات می‌توان کودکان را در گروه حساس ترین افراد خانواده قرار داد. آن‌ها با جهان رنگی و کوچک خود به راحتی به محیط خانه دل می‌بند بخش زیادی از وقت خود را در آن می‌گذرانند. بنابراین مسئله جابه‌جای در صورت بی توجهی به مسائل کودکان، این امکان وجود دارد تا آن‌ها درگیر بحران‌هایی شوند که تا مدت‌ها روی روحیات آن‌ها اثر منفی بگذارد. بهترین کار برای جلوگیری از این مسئله تهیه یک چک لیست از کارهای مختلفی است که در ارتباط با کودکان می‌بایست به آن‌ها توجه کرد

در این مطلب از ایزی پک سعی بر آن داریم تا به تا به معرفی نکات ریز و درشتی که در تهیه چک لیست می‌بایست به آن توجه کرد بپردازیم. امیدواریم این مطلب نقش موثری در تجربه یک اسباب کشی با کیفیت برای شما و فرزند دلبندتان داشته باشد.

راهکارهایی برای تهیه چک لیست در اسباب کشی با کودکان

منظور از تهیه چک لیست چیست؟

برای همه ما این اتفاق پیش آماده که در حین انجام کارها یک یا چند مورد از از کارهای ضروری را از یاد ببریم و به مشکل بر بخوریم. در تهیه چک لیست شما کارهای مختلفی که در برنامه شما جای گرفته را به ترتیب اولویت کنار یکدیگر می‌چینید و تا اتمام پروسه کاری آن را پیش خودتان نگه می‌دارید.

تهیه چک لیست برای اسباب کشی یک بازه یک هفته‌ای را در برمی‌گیرد. در طول این زمان شما می‌بایست ریز و درشت کارهایی که برای اسباب کشی لازم است انجام دهید را فهرست کنید. لازم به ذکر است که تهیه چک لیست محدود به یک نفر نیست و تمامی افراد خانواده می‌تواند برای خود چک لیست‌های جداگانه‌ای تهیه کنند و آن را مورد استفاده قرار دهند.

هیچ وسیله‌ای را از یاد نبرید

وسایل در زندگی کودکان نقش بسیاری پررنگی دارند. آن‌ها بخش زیادی از زمان خود را با وسایلی که در اطراف خود دارند می‌گذرانند. از اسباب بازی‌ها که هر کدامشان در ذهن کودکان جایگاه ویژه پیدا کرده اند.

 

تا وسایل مربوط به سلامت، خواب و لباس‌های کودک. در هنگام اسباب کشی لازم  است تمامی این وسایل را دسته بندی کرده و با تهیه یک چک لیست مناسب از آن و مهم تر از آن راه‌هایی که برای جابه‌جایی این وسایل به منزل جدید پیش روی شما است.

راهکارهایی برای تهیه چک لیست در اسباب کشی با کودکان

تهیه کارتن اسباب کشی به مقدار لازم

در اثاث کشی منزل یکی از اصلی ترین مراحل تهیه کارتن اسباب کشی است. سعی به مقدار کافی و در ابعاد متنوع کارتن اسباب کشی تهیه کنید. برای بسته بندی لوازم کودکان بهتر است متناسب با چک لیست تهیه شده آن‌ها را در کارتن‌های جداگانه قرار دهید.

در تهیه چک لیست لازم است در وهله اول از تمامی وسایلی که می‌بایست به منزل جدید انتقال پیدا کنند یک لیست فراهم کنید و بعد از آوردن نام اثاثیه روی کاغذ، برای نحوه بسته بندی آن‌ها برنامه ریزی کنید.

یک نکته مهم قبل از بسته بندی اثاثیه و انتقال آن‌ها به منزل جدید این است که شما حجم فضای منزل جدید را با منزل قدیم مقایسه کنید. شاید منزل جدید گنجایش قرار گیری همه اثاثیه خانه جدید را در خود نداشته باشد. در چنین شرایطی بهتر است قید بخشی از وسایل را که دیگر نه به کار شما و نه کودکتان می‌آیند بزنید و سبک تر رهسپار  منزل جدید شوید.

راهکارهایی برای تهیه چک لیست در اسباب کشی با کودکان

تفکیک وسایل کودک

زمان رشد کودکان در بسیار سریع طی می‌شود به موجب این اتفاق شاید بسیاری از وسایل کودک مثل لباس‌ها و اسباب بازی‌ها دیگر نتوانند نیازهای او را برطرف کنند و لازم باشد آن‌ها را به افرادی نیازمند بسپارید. یا بطور مثال کم نیستند مراکز خیریه‌ای که پناه‌گاه کودکان بی سرپرست هستند و کوچک ترین کمک شما می‌تواند در شاد کردن دل آن‌ها تاثیری عمیق داشته باشد. شما می‌توانید برای جایگزین کردن وسایل کهنه با با وسایل و جدیدتر و مناسب تر با سن کودکتان با خود کودک مشورت کنید و اتاقی با سلیقه خودش برای او بچینید

توجه به نکات آموزشی و محل تحصیل

یکی از کارهایی که حتما باید در چک لیست شما جای بگیرند برنامه ریزی درباره محل تحصیل کودکان محصل است. دوری و نزدیکی محل تحصیل از محل سکونت یک اتفاق بسیار حائز است و در مسیر زندگی کودک شما باشد. او هر روز مجبور است مسیر خانه تا مدرسه را طی کند و دور بودن بیش از حد این مسیر می‌تواند وقت زیادی از کودک شما را اشغال کند و او را به کلافگی بکشاند.

بنابرای حتما در چک لیست خود فهرستی از مدارس مناسب و نزدیک به محل سکونت جدید خود تهیه کنید شرایط آن‌ها را برای ثبت نام فرزند خود مورد بررسی قرار دهید.

تهیه چک لیست در اسباب کشی با کودکان

رعایت بهداشت

بدن کودکان همیشه در خطر بیماری‌های مختلف قرار دارد بنابراین لازم است با حفظ رعایت نکات بهداشتی در حین اسباب کشی می‌تواند در محافظت از فرزند شما درباره انواع بیماری‌ها موثر باشد. رعایت نکات بهداشتی می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد. سعی کنید لباس‌های کودک خود را تماما به صورت شسته شده بسته بندی کنید و در بقچه لباس یا کارتن اسباب کشی قرار دهید. نکته دیگر مربوط به انتخاب تجهیزات بسته است. اگر به دنبال حفظ بهداشت وسایل کودک خود هستید در انتخاب لوازم بسته بندی دقت بیشتری به خرج دهید و قید لوازم اسباب کشی قبلا استفاده شده و آلوده را بزنید.

بهترین انتخاب خرید لوازم اسباب کشی استریل و دست نخورده است. شما می‌توانید از کارتن اسباب کشی تا نایلون حبابدار را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و با خیالی راحت اثاثیه خود را بسته بندی کنید.

یادتان باشد که به نظافت اتاق خواب جدید کودک وقت ویژه‌ای اختصاص دهید و تمامی نقاط اتاق را استرلیزه کنید تا کودک شما در یک محیط بهداشتی به بازی کردن بپردازد.

کلام آخر

در مطلب سعی بر آن داشتیم تا به موارد مختلفی که در چک لیست شما برای جابه‌حا کردن اثاثیه کودکتان می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند بپردازیم. یادتان باشد که کودکان در گروه حساس ترین افراد خانواده قرار می‌گیرند و لازم است به کوچکترین مسائل نیز در رابطه با آن‌ها توجه شود. امیدواریم ایم مطلب نقش موثری در ارتقا کیفیت اثاث کشی برای شما و فرزند دلبندتان داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!