به نظر شما اسباب کشی ترسناک است؟ کافیست این سوال را از چند نفر بپرسم تا از اکثر آن‌ها پاسخ مثبت بشنویم. بسیاری از افراد به محض شنیدن ایم اسباب کشی ترس در دلشان خانه می‌کند و تا آخرین لحظه‌ای روند اثاث کشی در جریان است این ترس از سر جای خودش تکان نمی‌خورد. اما ریشه این ترس در کجاست و چه راه حل‌هایی برای از بین بردن این ترس وجود دارد؟

در این مطلب از ایزی پک بلاگ قصد داریم تا به معرفی 5 راه حل برای غلبه بر ترس اسباب کشی بپردازیم با هم درباره منشا‌های مختلف این ترس بعضا اجتناب ناپذیر صحبت کنیم.

مواظب باش نشکنه!!

در هر اسباب کشی این جمله بین افراد مختلف خانه چندین بار تکرار می‌شود « مواظب باش نشکنه » جمله‌ای که ار یک ترس درون از احتمال آسیب دیدن وسایل ارزشمند یک خانه نشات می‌گیرد و گاهی اوقات این ترس به افراد مختلف انتقال می‌یابد انگار دست به دست بین افراد حاضر در خانه می‌چرخد و برای آن‌ها درگیری ذهنی ایجاد می‌کند.

 اسباب کشی یا آتش سوزی؟

اگر بخواهیم از بعد روانشناختی به این ترس نگاه کنیم ریشه آن را باید در حس ارزش گذاری و اهمیت قائل شدن برای برخی از اثاثیه منزل دانست. وقتی شما برای وسایلی که در منزل خود ارزش بالایی قائل می‌شوید و در ذهن خود دائم این مسئله را مرور می‌کنید که در صورت آسیب دیدن یک وسیله دیگر هیچ راهی برای پیدا کردن یک جایگزین برای آن نیست یا اگر باشد هزینه‌ سنگینی خواهد داشت. اینجاست که نگاه شما به اسباب کشی منزل تغییر پیدا می‌کند و آن را به چشم یک عامل مخرب در حد آتش سوزی می‌بینید.

اسباب کشی

 

کی حال اثاث کشی داره؟

یکی دیگر از اصلی ترین دلایل ایجاد ترس از اسباب کشی، نبودن توان روحی و فیزیکی کافی برای انجام مراحل مختلف آن است. برای مثال در هنگامی که شما آمادگی بدنی کافی برای انجام اثاث کشی را ندارید و یا دست تنهایید و قرار نیست کسی به کمک شما بی‌آید. گاهی هم برنامه سنگین کاری این اجازه را به شما نمی‌دهد که اثاث کشی را در برنامه خود بگنجانید و ترس درگیر شدن با مشکلات مختلف مثل مرخصی گرفتن،و امتحانات فرزندان به سراغ شما می‌آید. اما چاره کار چیست؟

بیشتر بخوانید : دست به آچار نیستی اسباب کشی نکن!

چه راه‌حل‌هایی برای مقابله با این جنس از ترس‌ها وجود دارد؟ با ما باشید تا به 5 مورد از آن‌ها اشاره کنیم.

1-به سراغ یک شرکت اسباب کشی مطمئن بروید

خلا اصلی افرادی که در اسباب کشی‌ها دچار ترس و استرس می‌شوند، بزرگ کردن احتمال آسیب دین وسایلشان در  ذهنشان است. بدون شک نگرانی آن‌ها قابل درک است و نمی‌توان خورده‌ای از آن‌ها گرفت. اما چاره کار چیست؟

پیدا کردن یک شرکت متخصص و خوش‌سابقه نقش بسیار موثری در کاهش ترس شما از اثاث کشی دارد. چرا که همکاری با یک مجموعه با دقت و حواس جمع می‌تواند اطمینان شما را به خود جلب کند و در جایی که ردی از اطمینان باشد دیگر خبری از ترس نیست.

شرکت اسباب کشی مطمئن

2-کارها را عقب نیندازید

همیشه وقتی بین زمان در اختیار و حجم کاری که باید انجام شود عدم تناسب به وجود بی‌آید، ترس و استرس خودش را نشان می‌دهد. فرض کنید شما یک خانه چند صد متری، پر از وسایل ریز و درشت دارید و تنها 3 روز برای انتقال تمام وسایل به منزل جدید فرصت دارید. طبیعی است که در چنین شرایطی، ترس عدم انجام درست مراحل اسباب کشی به سراغ شما بیاید و نتوانید آن طور که باید شاید کارها را درست پیش ببرید. اما در صورت داشتن یک برنامه از پیش تعیین شده و مناسب دیگر خبری از ترس و اضطراب نیست.

3-برای شناخت فضای خانه و محله جدید به خودتان زمان دهید

یکی دیگر از ترس‌هایی که اسباب کشی در دل افراد مختلف می‌اندازد، سروکله زدن با حس غریبگی با محیط خانه و محله تازه است. فرض کنید شما چندین سال در یک خانه و محله سکونت داشته‌اید و تمام همسایه‌ها، کسبه، و در کل با اتمسفر محله آشنایی کامل دارید و حالا باید مدتی را غریبانه در یک محیط جدید سپری کنید. طبیعی است که این حس غربت در دل شما بذر ترس را بکارد. اما به خودتان زمان دهید تا با شرایط و محیط آشنایی بیشتری به دست بی‌آورید. شاید محیط جدید، دیگر  ایرادات محیط قبل را نداشت و در آن خوشحال تر بودید.

بیشتر بخوانید : چگونه آرامش خانه را در هنگام اسباب کشی حفظ کنیم؟

4-چاره بی‌تجربگی ترس نیست

اسباب کشی را نمی‌توان در دسته‌ کار‌های روزمره و همیشگی قرار داد. بنا به همین دلیل شاید بسیاری از افراد مخصوصا افراد جوان تر که تازه زندگی مستقل خود را شروع کرده‌اند تجربه کافی در انجام اسباب کشی نداشته و آن‌ را به چشم یک اتفاق ناگوار و ترسناک ببینند و سعی کنند از آن فرار کنند. اما زیبایی و جذابیت زندگی در تجربه کارهای تازه، حتی به شرط به جان خریدن سختی‌ها خلاصه می‌شود. بنابراین اگر تجربه کافی در امر اثاث کشی منزل ندارید بهتر است بجای ترسیدن خود را با چالش اسباب کشی مواج کنید و به دنبال آموختن فوت و فن‌های آن باشید.

آسیب های متداول اسباب کشی

5-جای ترسیدن از هزینه‌ها آن را مدیریت کنید

همیشه انجام کارهای بزرگ هزینه‌های به نسبت بزرگی هم دارد. بنابراین طبیعی است که در رابطه با مبلغی که در اسباب کشی هزینه می‌کنید ترسی از دست دادن بیش از حد پول به سراغ شما بی‌آید. اما مطمئن باشید که با ترسیدن هیچ چیز درست نمی‌شود و اتفاق مفیدی در حفظ پس انداز شما نخواهد افتاد. شما تنها در صورتی می‌توانید یک اسباب کشی مقرون به صرفه داشته باشید که در انتخاب‌های خود دقت کافی را به خرج داده و بر روی هزینه‌های خود کنترل کافی را داشته باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین لوازم بسته بندی برای جابجایی چیست؟

مدیریت هزینه های اسباب کشی

کلام آخر

اثاث کشی مجموعه‌ای است از اقدامات و کارهای مختلف که هر کدام از آن‌ها به نوعی چالش محسوب می‌شوند و چالش‌ها در برخی مواقع می‌توانند ترسناک باشند. در این مطلب از ایزی پک بلاگ سعی کردیم به راهکارهایی که برای مقابله با ترس‌های ناشی از اسباب کشی می‌توانند مفید باشند بپردازیم. امیدواریم این مطلب نقش موثری در ارتقا آرامش و کیفیت اسباب کشی شما داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!